Pages Navigation Menu

Konto bankowe od 13 lat

Zarządzanie pieniędzmi to również dla dzieci bardzo ważna dziedzina, którą powinny one opanować jak najwcześniej. W tym pomóc może konto bankowe od 13 lat. Chociaż dla niektórych rodziców takie konto bankowe junior może wydawać się za wczesne do założenia, to praktyka i doświadczenia innych mówią, że to bardzo dobre rozwiązanie. Czego może nauczyć dziecko konto bankowe od 13 lat? Na pewno w ten sposób będzie ono mogło łatwiej zarządzać swoim finansami, co prawda początkowo skromnymi, ale będzie to świetna lekcja. Ponadto konto bankowe dla dzieci może mieć też dostęp przez internet, opcję płatności internetowych, kartę płatniczą, zatem nie będzie ono różniło się od tradycyjnego konta dla dorosłych.

Konto bankowe od 13 lat ? rozliczeniowe czy oszczędnościowe?

Zanim jednak założy się konto bankowe od 13 lat, warto dobrać je go zapotrzebowania dziecka. Większość kont bankowych skierowanych dla młodszych użytkowników to zwykłe rachunki rozliczeniowe bez oprocentowania znajdujących się na nich środków. Niemniej można też w niektórych bankach założyć konto oszczędnościowe dla dziecka. Wówczas będzie można umieścić na nim wszystkie oszczędności swojej latorośli, również można założyć na nim lokatę, aby pomnażały się one szybciej.

Zwykłe konto bankowe dla dziecka też jest oczywiście dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo często jest ono też tańsze lub całkowicie darmowe. Za oszczędnościowe konto bankowe od 13 lat trzeba czasami uiścić opłaty, chociaż mogą być one zniesione przy wysokim saldzie.

Jakie uprawnienia daje dziecku konto bankowe od 13 lat?

Dzieci i młodzież do lat 18 nie posiadają oczywiście takiej samej zdolności do czynności prawnej jak dorośli. W związku z tym również konto bankowe od 13 lat nie będzie dawało pełnej obsługi. Niemniej konto dla dziecka pozwoli mu na płatności kartą w sklepach, wypłacanie gotówki w bankomatach, na robienie przelewów przez internet, płatności w sklepach, na aukcjach internetowych, także za granicą, gdy karta daje taką opcję. Również można z nią dokonywać szybkich płatności zbliżeniowych. Niemniej konto bankowe od 13 lat nie da opcji zamknięcia rachunku, uzyskania kredytu, założenia lokaty, wydania nowej karty, ponieważ to są już czynności, które musi przeprowadzić rodzic lub opiekun jako osoba wskazana jako główny zarządzający rachunku.

Zatem konto bankowe od 13 lat to bardzo dobre rozwiązanie i w dobie darmowych kont osobistych naprawdę warto założyć je dla swojego dziecka.