Pages Navigation Menu

Co jest lepsze kredyt czy leasing samochodowy?

Co jest lepsze kredyt czy leasing samochodowy?

Zakup służbowego pojazdu to dla wielu małych przedsiębiorców poważne wyzwanie. Jaka forma finansowania jest korzystniejsza – leasing samochodowy czy kredyt?

Co pozwoli na większe oszczędności? Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego należy dokładnie przeanalizować sytuację.

Dla kogo leasing samochodowy?

Zgodnie z definicją leasing to umowa, w której jedna strona (leasingodawca) przekazuje drugiej (leasingobiorca) prawo do korzystania z danej rzeczy przez określony czas w zamian za ustalone opłaty ratalne. W tym przypadku przedmiotem umowy jest oczywiście pojazd.
Korzyści dla leasingobiorcy to przede wszystkim niewielkie zaangażowanie kapitału własnego oraz pewne przywileje podatkowe (np. możliwość odliczenia VAT-u). Warto również zauważyć stosunkowo niewielkie wymagania formalne, jakie należy spełnić, by zawrzeć umowę.
Z drugiej strony, leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu i nie może nim w pełni rozporządzać (np. sprzedać lub wynająć). Większość umów skonstruowana jest jednak w taki sposób, by po wygaśnięciu wyznaczonego terminu leasingobiorca miał jednak prawo pierwokupu samochodu z uwzględnieniem jego aktualnej wartości.

Kredyt dla wytrwałych

Przedsiębiorca może również pokusić sie o zakup pojazdu korzystając z kredytu. Większość banków posiada w swojej ofercie odpowiednio ukierunkowaną usługę. Niestety, obecnie wydaje się, że takie rozwiązanie ma więcej minusów niż plusów. Przede wszystkim kredytobiorca musi zmierzyć się z zawiłością procedur związanych z oceną jego zdolności kredytowej i wiarygodności dla banku. Dodatkowo raty kredytu za samochód są na ogół znacznie wyższe niż w przypadku rat leasingowych. Z drugiej strony, po uregulowaniu całości zobowiązań pojazd zakupiony w kredycie staje się w pełni własnością firmy (nie ma potrzeby wykupu).

Zarówno leasing samochodowy jak i kredyt to sprawdzone sposoby na pozyskanie firmowego pojazdu bez konieczności poważniejszego angażowania kapitału własnego. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. O wyborze jednego z nich powinna zadecydować dokładna analiza potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

4 komentarze

 1. Ja należę do grona osób, które zdecydowanie wolą leasing. Jak dla mnie chodzi o samą formę wrzucania rat w koszty. Z leasingu koszty mam generowane co miesiąc i są one odejmowane od moich przychodów w równowartości raty leasingowej. W kredycie jest zupełnie inaczej! Wrzucając samochód w firmie, automatycznie on ląduje jako środki trwałe i to mi się nie podoba! Wartość samochodu jest podzielona na 5 lat i co miesiąc w koszty dostajemy jakieś groszowe sprawy. W moim przypadku, kupiłem samochód za gotówkę i trafił w środki trwałe. Zamiast od razu mieć stratę prawie 20k to mam około 300zł miesięcznie. Jak teraz sprzedam samochód np. po 3 latach to resztę mam w śmietniku. Oh, jak mi się nie podobają te podatki!
  Polecam: http://tomaszboloz.pl/78-generowanie-ruchu-na-stronie-1000-wyswietlen-w-7-dni-studium-przypadku/

 2. Kredyt jest najgorszym rozwiązaniem.
  Leasing jest o tyle lepszy, po zakończeniu czasu spłaty mamy prawo pierwokupu, co jest dorbym rozwiązaniem. Np Firma transportowa która kupuje ciężarówki używane narażona jest na kupno auta bez przeszłości technicznej.
  Skoro Ciężarówka leasingowa jeździła w firmie to cała jej przeszłość jest znana,
  i można ją eksploatować dalej,bez ryzyka jakie niesie zakup auta używanego od osoby zewnątrz ,prawda?

 3. W pełni zgadzam się z poprzednio komentująco osobą, wszystkie możliwości jakie daje nam leasing kładą na łopatki kredyt 😉 Wybierałabym zawsze leasing samochodowy, aniżeli kredyt!

 4. Leasing na pewno bardziej korzystny jest dla firm. Coraz więcej przedsiębiorców ma tego świadomości i aby sfinansować inwestycje w firmie wybierają leasing.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge