Pages Navigation Menu

Tysiąc sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Tysiąc sposobów na oszczędzanie pieniędzy

Dzisiejsza sytuacja ekonomiczna Polaków nie należy do łatwej. Korzystanie z kredytów i pożyczek oraz ekstremalne oszczędzanie pieniędzy należą do codzienności. Nie są zadaniami łatwymi, przy tym, że koszty utrzymania i opłaty stale rosną, a pensje zdają się stać w miejscu. Jeśli już trzeba zacisnąć pas, najlepiej poszukać oszczędności w życiu codziennym i unikać zadłużeń. Jak to zrobić?

Zmiana nawyków

Bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie pieniędzy jest… pozbycie się nałogów. Nie chodzi tylko o papierosy, alkohol, słodycze czy inne używki, na które fizycznie wydaje się pieniądze, ale także przesiadywanie przed telewizorem, komputerem czy granie na telefonie komórkowym. Jeśli mniej czasu poświęci się tym czynnościom, rachunki powinny być niższe, a tym samym w domowym, lub prywatnym budżecie pojawią się dodatkowe środki. Należy także pamiętać o promocjach i rabatach, które skutecznie wspomagają oszczędzanie pieniędzy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na artykuły spożywcze i produkty codziennego użytku, które zawsze warto kupić taniej. Przyzwyczajmy się do poszukiwania dobrych okazji.

Siekierkę na kijek

Oszczędności znajdą się również wtedy, kiedy z rezygnujemy z kosztownych czynności i zastąpimy je tańszymi odpowiednikami. Wypad na piwo ze znajomymi? Po co płacić w Pubie sześć złotych za kufel, kiedy można spotkać się w domu i kupić piwo w sklepie? Pomyślmy, ile wydajemy na dojazdy samochodami do pracy, sklepów i innych miejsc. Przeliczmy czy nie lepiej przerzucić się na rower lub komunikację miejską. A może do niektórych miejsc warto jest dotrzeć spacerem? W domu, przykręćmy grzejniki i odzwyczajmy się od tropikalnego klimatu. Zamiast brać kąpiel, pójdźmy pod szybki prysznic.

Oszczędna przestrzeń

Warto przeanalizować, czy nasze miejsce zamieszkania wspomaga domową ekonomię. Zastąpmy zwykłe żarówki energooszczędnymi lub ledowymi, załóżmy baterie z perlatorem, które pomagają oszczędzać wodę oraz automatyczne włączniki prądu. Jeśli wydajemy dużo na ogrzewanie, zakupmy cieplejsze okna. Wciąż walczymy z wilgocią? Może należy zaopatrzyć się w osuszacz powietrza? Zainwestujmy w zmywarkę – jest wygodna i pozwala zużyć dużo mniej wody niż podczas zmywania ręcznego. Stary sprzęt AGD wymieńmy na nowszy, najlepiej w jak najwyższej klasie ekonomicznej – pozwoli oszczędzić na prądzie.

Oszczędzanie pieniędzy a pułapki

Czasami w pogoni za oszczędnościami nie potrafimy prawidłowo ocenić, czy nasze działania są opłacalne czy nie. Często zdarza nam się kupować pewne produkty, tylko dlatego, że są w promocji, czy też podróżować wiele kilometrów po to, aby zapłacić za coś o złotówkę taniej. Są to działania przeciwne oszczędzaniu i powinniśmy sobie z tego jak najszybciej zdać sprawę. Podobnie popełniamy błąd, gdy uda nam się oszczędzić na jednym, a zaraz przetracamy środki na drugie. Zaniechajmy działania w taki sposób. To do niczego nie prowadzi.

Chociaż jest to zadanie niełatwe i skomplikowane, oszczędzanie pieniędzy opłaca się wszystkim. Możemy odnaleźć tysiąc różnych sposobów na znalezienie oszczędności w życiu codziennym, inspirując się tym tekstem. Każdy z nas ma swoje „anty-ekonomiczne” grzeszki. Musimy przestać grzeszyć i nauczyć się mądrego oszczędzania.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Frazy wpisywane przez użytkowników wyszukiwarek internetowych:

  • ekstremalne oszczedzanie

2 komentarze

  1. Artykuł świetny może otworzyć nam oczy na wiele popełnianych błędów których nie dostrzegamy w pogoni za pieniądzem i zgadzam się z tym że nie potrafimy prawidłowo ocenić naszego postępowania.

  2. Przyznaję, że rzucenie papierosów i piwa dość pozytywnie wpłynęłoby na mój budżet. W pełni słuszne jest rozpoczęcie przewodnika od tego, przynajmniej w przypadku facetów 🙂
    Andrzej ostatnio opublikował…Szyldy reklamoweMy Profile

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge