Pages Navigation Menu

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Czym jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Każda osoba, która wyjeżdża za granicę, powinna sprawdzić jakie korzyści daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jedną z podstawowych spraw, o których należy pamiętać przed opuszczeniem kraju, jest upewnienie się, że w razie nagłej choroby lub wypadku zostaniemy otoczeni odpowiednią opieką medyczną.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – dlaczego warto?

EKUZ to przede wszystkim dokument, który potwierdza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w większości krajów Europejskich (wszystkich państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w Szwajcarii). Dzięki EKUZ w razie choroby lub nagłego wypadku możemy liczyć na taką samą opiekę medyczną, jaka gwarantowana jest obywatelom państwa, w którym przebywamy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – kto może ją otrzymać?

EKUZ jest wydawana każdej osobie, która regularnie opłaca składki ubezpieczenia zdrowotnego oraz członkom jej rodziny. Nie dotyczy to oczywiście osób, które pracują za granicą i w związku z tym nie należą już do polskiego systemu ubezpieczeniowego. W celu wyrobienia EKUZ wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia. Można zrobić to osobiście lub pocztą. Do każdego wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający fakt posiadania ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. O EKUZ możemy ubiegać się, gdy wyjeżdżamy za granicę w celach turystycznych, związanych z pracą (np. na delegację) lub w celu podjęcia nauki. Większość osób ubezpieczonych otrzymuje kartę EKUZ, która jest ważna przez sześć miesięcy, bezrobotni zarejestrowani w Urzędzie Pracy – dwa miesiące, emeryci natomiast aż na pięć lat.

Wyrobienie karty EKUZ jest bez wątpienia jedną z podstawowych spraw, o których powinniśmy pamiętać przed wyjazdem za granicę.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego da nam przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa oraz pomoże zapewnić odpowiednią opiekę w sytuacji nagłej choroby lub nieprzewidzianego wypadku.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

15 komentarzy

 1. Z doświadczenia wiem, że karta przydaje się nawet gdy mamy wykupione ubezpieczenie w biurze podróży przy wycieczce. Nic nie szkodzi zabrać ze sobą..

 2. Świetne rady sezon w pełni i wielu z nas przydadzą się takie informacje.

 3. Możliwości i zabezpieczenie jakie daje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego są naprawdę duże. Korzystam z niej zawsze gdy wyjeżdzam na wakacje.

 4. Europejska Karta Ubezpieczenia daje super możliwości, korzystam z niej zawsze na urlopie. Polecam, wam wszystkim!

 5. mój chrześniak się wybiera na wycieczkę, i załatwiałem z nim to ostatnio w kilka godzin można załatwić

 6. warto poświęcić chwilę czasu i wrobić sobie przed wyjazdem za granicę, może zaoszczędzić sporo kłopotów

 7. Czymś niezbędnym w trakcie wyjazdu za granicę:)

 8. Jeśli podróżujesz po UE to każdy powinien posiadać taką kartę. Niejednokrotnie korzystałam z tej karty i jest OK

 9. Karta nic nie kosztuje a warto ją mieć w razie W jeśli się wu=wyjeżdża za granicę.

 10. Warto wyrobić europejską kartę jeżeli wyjeżdża się zagranicę. Nic nie kosztuję w a razie W ubezpieczenie jest zagwarantowane.

 11. Każda osoba która podróżuję po Europie powinna mieć zawsze przy sobie Europejską kartę ubezpieczeniową. Zawsze trzeba „dmuchać na zimne” a różne sytuacje zdrowotne mogą się przytrafić a fundusz pokryje koszt leczenia.

 12. Dobrze że znajoma mi doradziła żeby wyrobić europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, bo niestety miałam przygodę na wakacjach. Złamałam rękę i dzięki tej karcie nie musiałam pokrywać z własnej kieszeni .

 13. Karta jest za darmo więc dobrze ją mieć. W każdym kraju UE jest uznawana więc nawet w razie jakiejkolwiek choroby/wypadkowi jest się leczonym.

 14. Doskonałe karta na wyjazdy zagraniczne jeśli nie ma się wykupionego ubezpieczenia. Karta wyrabiana jest za darmo w NFZ.

 15. W dzisiejszych czasach to potrzebna za każdym razem 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge